Pomysły na rodzinne aktywności językowe

Wspólny rodzinny czas to najlepsza część tygodnia! Niesamowity moment, gdy cała rodzina może oddać się ulubionym rozrywkom i radości bycia razem. Tym razem chcemy zachęcić was, by raz na jakiś czas w waszym rodzinnym czasie pojawiły się elementy języka angielskiego, które wesprą edukację językową waszych dzieci. Sprawdźcie nasze pomysły na mniej lub bardziej leniwe rodzinne popołudnia i wybierzcie swój ulubiony!

Rodzinne planszówki

Gry planszowe cieszą się uwielbieniem zarówno dzieci, jak i ich rodziców i stanowią doskonały pretekst do spędzania razem czasu. Oczywiście możecie zainwestować w typowe gry językowe, jednak równie dobrym pomysłem będzie stworzenie własnej gry lub adaptacja waszej ulubionej.

Możecie razem przygotować karty memory z aktualnie przerabianymi słówkami lub stworzyć karty z anglojęzycznymi pytaniami, które zastąpią fabryczne karty w gotowej planszówce np. w klasycznym monopoly.

A może zdecydujecie się na stworzenie własnej gry od zera? Możecie narysować planszę na dużym arkuszu papieru, samodzielnie stworzyć pionki i językowe pytania. Taka gra może stanowić znakomitą powtórkę materiału przed egzaminem lub sprawdzianem, a radość wspólnie spędzanego czasu pozwoli na naukę bez stresu.

Zabawy ruchowe

Młodsze dzieci uwielbiają biegać i się ruszać! Warto wykorzystać tę naturalną skłonność i dołożyć aspekt językowy, który dziecko (i wy) pokocha! Najprostszym wariantem takiej aktywności może być np. Gra w „touch something that”, czyli dotknij czegoś, co... jest niebieskie! Zaczyna się na literę „Z”, służy do siedzenia, należy do taty...  Wszystkie dotknięte elementy oczywiście nazywamy i zliczamy (ta druga opcja sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku rodzeństw), a po kilku rundach pozwalamy dziecku przejąć inicjatywę i samodzielnie tworzyć kategorie.

Inną klasyczną zabawą ruchową, do wykorzystania w domu, może być „Simon says” czy „Piggy in the middle” (ta ostatnia to wariacja na temat naszego polskiego „głupiego jasia”, gdzie przy każdym rzucie piłką wymieniamy słowa z określonej kategorii np. Kolory czy warzywa), wszystkie one doskonale sprawdzą się podczas ciepłego rodzinnego popołudnia w ogrodzie.

Trochę rodzinnego sportu

Nieco starsze dzieci chętnie wezmą udział w sportowych aktywnościach całą rodziną. Wycieczka rowerowa w sobotnie popołudnie? Świetnie! Spróbujcie w trakcie nazywać rzeczy i miejsca, które mijacie lub stwórzcie rozpiskę rzeczy i miejsc do zobaczenia podczas trasy.

A w domu może wypróbujcie anglojęzyczną jogę? W internecie możecie znaleźć sporo darmowych materiałów, które was w tym wesprą, m.in. karty z obrazkami i anglojęzycznymi podpisami jogowych pozycji czy filmiki instruktażowe skierowane do dzieci. Taka gimnastyka to doskonały pretekst do powtórki czasowników, ale też części ciała, a towarzyszący jej ruch wszystkich was wprawi w doskonałe humory.

Domowy MasterChef

Większość małych i dużych uwielbia zabawy w kuchni. Niezależnie od sezonu i pogody, zawsze znajdzie się pretekst, by przygotować wspólnie coś pysznego. A ile w tym możliwości językowych! Od czasowników, przez nazwy akcesoriów kuchennych, po język instrukcji. Możecie poszukać ciekawego przepisu w internecie lub wykorzystać anglojęzyczny tutorial, jakich wiele np. na youtube (to dobre rozwiązanie, jeśli nie czujecie się swobodnie w używaniu języka angielskiego, ale sporo rozumiecie!).

A może spróbujecie przetłumaczyć wasz ulubiony rodzinny przepis? Lub nagracie własny instruktaż w języku angielskim? Możliwości jest wiele i każda z nich będzie wspaniale spędzonym wspólnie czasem!

Angielski na co dzień

Okazja do używania języka angielskiego kryje się w niemal każdym aspekcie waszego domowego życia. Może stworzycie anglojęzyczną planszę z obowiązkami domowymi, na której będziecie zaznaczać wykonanie najważniejszych prac przez wszystkich członków rodziny?

Innym doskonałym pomysłem będzie rozpisanie planu dnia poszczególnych osób w języku angielskim i odnoszenie się do niej jak najczęściej — to świetny sposób na ćwiczenie czytania oraz mówienia przez całą rodzinę. Razem możecie tworzyć także listy zakupów czy planować aktywności na weekend. A oglądając stronę lokalnego zoo, być może możecie zmienić jej język na angielski? Każdy pomysł będzie dobry na zwiększenie ilości języka!

Rodzinna nauka języka angielskiego może być fantastyczną przygodą! Odrobina zaangażowania i oczy otwarte na anglojęzyczne możliwości pozwolą wam realnie wspierać wasze pociechy w nauce języka angielskiego i podtrzymywać wysoką motywację do nauki – w końcu z wszystkiego, czego maluch uczy się w szkole, może teraz skorzystać w domu! A nawet, być może, zagiąć przy okazji rodzica podczas potyczki w Monopoly! Wybierzcie aktywności, które najbardziej pasują do waszego stylu życia i cieszcie się wspólnie spędzonym czasem.

autor: Aleksandra Marchwian

Utworzony 2023-07-04 Główna 261