Myślenie wizualne 

Myślenie wizualne czy też sketchnoting staje się ostatnio coraz bardziej popularne. Notatka wizualna jest ciekawym dopełnieniem lekcji oraz procesu samodzielnej nauki.

„Myślenie wizualne to wykorzystanie umiejętności widzenia – zarówno faktycznego, jak i korzystania z wyobraźni w celu: identyfikowania pomysłów, do których nie da się dotrzeć innymi drogami, szybkiego i intuicyjnego opracowywania tych pomysłów, przedstawiania ich innym ludziom w taki sposób, aby ci po prostu je złapali” (Dan Roam).

Taka notatka składa się z pisma ręcznego i prostego rysunku. Podczas tworzenia notatki wizualnej wykorzystujemy wiele elementów wizualnych takich jak: ramki, chmurki, strzałki, linie, separatory, ikony, ludziki – patyczaki, kolory. Ważne jest uchwycenie idei a nie perfekcyjność wykonania. Notatka wizualna nie ma być dziełem sztuki. Ma pełnić funkcję praktyczną. Z czasem notatki zaczną nabierać charakteru i staną się małymi dziełami sztuki. Ważne jednak by na samym początku nie oczekiwać zbyt wiele. Sukces przychodzi małymi kroczkami.

W temacie rysowania zawsze podnoszą się głosy, że ktoś nie potrafi rysować, albo robi to brzydko. Warto zapamiętać, że rysowanie to umiejętność jak każda inna, czyli można się jej nauczyć i pewne elementy wyćwiczyć.

Menu