Dlaczego warto, aby dziecko uczyło się języka obcego od najmłodszych lat?

Dlaczego warto, aby dziecko uczyło się języka obcego od najmłodszych lat?

Prowadzimy zajęcia języka angielskiego dla dzieci, najmłodsi nasi kursanci mają 3 lata. Czasami w rozmowach, rodzice przedstawiają nam swoje wątpliwości. Najczęściej od rodziców słyszymy, że: nie ma sensu by tak małe dzieci uczyły się języka obcego skoro dobrze nie znają języka polskiego, jak dziecko pójdzie do szkoły, to się nauczy języka obcego oraz zarzut, że dziecko nic nie wynosi z zajęć, bo nie pamięta, jakie słowa były wprowadzane na zajęciach.

Trudno oczekiwać, żeby dziecko już po kilku zajęciach mówiło płynnie w języku obcym lub używało skomplikowanych słów. Warto spojrzeć na to, jak uczymy się naszego ojczystego języka. Pierwsza nauka języka ojczystego to SŁUCHANIE, PATRZENIE i DZIAŁANIE. Dziecko słucha jak rodzic opowiada mu o świecie, nazywa przedmioty, bawi się, czyta książeczki. Dzieci są cały czas otwarte na naukę..

Celem nauki języka obcego na etapie 0-5 lat nie jest PRODUKCJA a osłuchanie się z brzmieniem języka obcego. Podczas zabawy, czytania, słuchania piosenek dziecko osłuchuję się z językiem, poznaje dźwięki, zaczyna rozumieć język i na niego reagować. Później przychodzi czas na wypowiadanie pierwszych prostych słów.

Maluchy zazwyczaj uczą się przez zabawę i taki jest najlepszy sposób na naukę. Jeśli coś kojarzymy z przymusem i żmudnym wypełnianiem zadań to jest małe prawdopodobieństwo, że to polubimy. My, jako dorośli też nie lubimy robić nieprzyjemnych rzeczy i nie lubimy jak się nas do czegoś zmusza. Dzieci mają podobnie. Uczą się tego, co jest przyjemne i wywołuje przyjemne skojarzenia. Dla dzieci najważniejsza jest zabawa a nauka przez zabawę jest kluczem do sukcesu. Jeśli dziecko zacznie swoją przygodę z językiem w pozytywny sposób, w przyszłości zaprocentuje to w szkole. Warto zacząć naukę wtedy, kiedy dziecko nie zdaje sobie jeszcze sprawy z tego, że się uczy, czyli tak wcześnie jak to tylko możliwe. Już roczny maluch potrafi wykonać proste polecenia w języku angielskim np. pomachać dłonią, kiedy mówimy „Bye”.

Warto pamiętać, że małe dzieci rzadko kiedy doświadczają lęku przed mówieniem, w przeciwieństwie do osób dorosłych. Dzieci z chęcią biorą udział w zabawie i wypowiadają nowe słowa. Często można zaobserwować, że są bardzo dobre w wymyślaniu angielskich słów przekształcając słowa polskie ale nadając im angielskie brzmienie. Świadczy to o tym, że doskonale kodują system fonetyczny danego języka.

Czasami rodzice mówią, że nie ma sensu by tak małe dzieci uczyły się języka obcego skoro dobrze nie znają języka polskiego albo będą myliły języki. Nauka dwóch języków jednocześnie ma same zalety: podnosi świadomość językową dziecka oraz wpływa korzystnie na rozwój obu półkul mózgowych. Istnieje wiele przykładów rodzin, które są dwujęzyczne i dzieci bez problemu „przełączają się” z języka na język.

Jedno jest pewne im wcześniej zaczniemy, tym korzystniejsze może to być dla naszych dzieci. Na wczesnym etapie życia mózg dziecka jest bardzo plastyczny i chłonie wszystkie bodźce zatem warto mu ich dostarczyć jak najwięcej.

 

 

Utworzony 2019-10-30 przez Krystyna Jakubowicz Główna 299
Poprzedni
Następny

Menu